Braiła to bardzo różnorodne miasto, zlokalizowane we wschodniej Rumunii, Zostało założone przed XIV wiekiem. Początkowo miejscowość związana była z władcami Wołoszczyzny, dla których stanowiła jedno z głównych źródeł dochodu, co zawdzięcza portowi nad Dunajem. Rozwijając się Braila otrzymała liczne przywileje. Kilkakrotnie padała ofiarą walk lokalnych książąt. W 1538 r. na skutek wojny z Imperium Osmańskim miasto zajęli Turkowie. W ich rękach okoliczne ziemie utrzymały się do aż 1829 roku. Wiek XIX przyniósł rozwój gospodarczy, który napędził chęć dominacji nad innymi portami dunajskimi. W tym też stuleciu do miasta zawitali Rosjanie. W 1881 r. Braila znalazła się w Królestwie Rumunii, z którym dzieliła spokojne losy do wybuchu II wojny światowej. W 1944 r. do miasta wkroczyły siły 3 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Po zakończeniu działań wojennych nastały mroczne czasy aż do roku 1989, gdy na skutek rewolucji w Rumunii obalono komunizm. Wraz z tym nastąpiło zamknięcie, sprzedaż lub upadek państwowych fabryk. Obecnie miasto się rozwija pozyskując środki z Unii Europejskiej. Powstało wiele nowych inwestycji m.in. strefa przemysłowa, obwodnica miasta czy most nad Dunajem.
W pierwszym dniu wizyty zostaliśmy przyjęci przez mera Braili, który przedstawił historię, życie społeczne i gospodarcze miasta. Zaprezentował liczne inwestycje finansowane ze środków Unii Europejskiej.
Następnie wspólnie z gospodarzami wizyty zwiedziliśmy najważniejsze zabytki i obiekty miasta w tym Teatr Maria Filotti, Centrum Kultury Nicapetre, prawosławną cerkiew Zwiastowania Pańskiego. Po południu odbył się spacer nabrzeżem Dunaju.
Późnym popołudniem odbyło się spotkanie, podczas którego zapoznaliśmy się ze strukturą organizacji rumuńskiej, jej działalnością i sekcjami. Uczestniczyliśmy w zajęciach wokalnych rumuńskich seniorów. Podczas wspólnej kolacji został omówiony program wizyty oraz kontynuowano rozpoczęte w Woźnikach prace nad programem ekologicznym dla seniorów.