Edukacja ekologiczna dla seniorów – Braila

Edukacja ekologiczna dla seniorów – Braila

Braiła to bardzo różnorodne miasto, zlokalizowane we  wschodniej Rumunii, Zostało założone przed XIV wiekiem. Początkowo miejscowość związana była z władcami Wołoszczyzny, dla których stanowiła jedno z głównych źródeł dochodu, co zawdzięcza portowi nad Dunajem. Rozwijając się  Braiła otrzymała liczne przywileje. Kilkakrotnie padała ofiarą walk lokalnych książąt. W 1538 r. na skutek wojny z Imperium Osmańskim miasto zajęli Turkowie. W ich rękach okoliczne ziemie utrzymały się do aż 1829 roku. Wiek XIX przyniósł rozwój gospodarczy, który napędził chęć dominacji nad innymi portami dunajskimi. W tym też stuleciu do miasta zawitali Rosjanie. W 1881 r. Braiła znalazła się w Królestwie Rumunii, z którym dzieliła spokojne losy do wybuchu II wojny światowej. W 1944 r. do miasta wkroczyły siły 3 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Po zakończeniu działań wojennych nastały mroczne czasy aż do roku 1989, gdy na skutek rewolucji w Rumunii obalono komunizm. Wraz z tym nastąpiło zamknięcie, sprzedaż lub upadek państwowych fabryk. Obecnie miasto się rozwija pozyskując środki z Unii Europejskiej. Powstało wiele nowych inwestycji m.in. strefa przemysłowa, obwodnica miasta czy most nad Dunajem.

W pierwszym dniu wizyty zostaliśmy przyjęci przez mera Braili, który przedstawił historię, życie społeczne i gospodarcze miasta. Zaprezentował liczne inwestycje finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Następnie wspólnie z gospodarzami wizyty zwiedziliśmy najważniejsze zabytki i obiekty miasta w tym Teatr Maria Filotti, Centrum Kultury Nicapetre, prawosławną cerkiew Zwiastowania Pańskiego. Po południu odbył się spacer nabrzeżem Dunaju.

Podczas wspólnej kolacji został omówiony program wizyty oraz kontynuowano rozpoczęte w Woźnikach prace nad programem ekologicznym dla seniorów.

 Zobacz galerię zdjęć