Edukacja ekologiczna dla seniorów – zamek Drakuli

Edukacja ekologiczna dla seniorów – zamek Drakuli

W ostatnim dniu wizyty odwiedziliśmy zamek w Branie oraz urokliwe miasteczko Sinaia a w nim pałac Peles i Monastyr Sinaia

Wizyta zakończyła się wspólnym spotkaniem z partnerem projektu, gdzie podsumowaliśmy projekt i mobilności. Uczestniczyliśmy też w warsztatach tanecznych i nauce tańców rumuńskich.

 

Zobacz galerię zdjęć

Zamek w Branie

Średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie wzniesiony na pograniczu z Wołoszczyzną był ważnym punktem obronnym. Od 1920 pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii w 1947, powrócił w 2006 do spadkobiercy ostatniego właściciela, Dominika Habsburga, który wystawił obiekt na sprzedaż. Obecnie (2011) w zamku mieści się muzeum historyczne.

Dzięki książce Brama Stokera zamek uchodzi za siedzibę wampira Drakuli, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.

Sinaia to niewielkie miasteczko w centralnej Rumunii, położone w dolinie rzeki Prahova, u stóp pasma górskiego Bucegi. Oprócz imponującego Zamku Peleș tym co także warto obejrzeć odwiedzając miasto jest prawosławny Monastyr Sinaia. Świątynia ta wybudowana została w latach 1690-1695 z inicjatywy Michała Cantacuzino (brat wołoskiego hospodara Serbana Cantacuzino), który to szczęśliwie powrócił z pielgrzymki do monastyru św. Katarzyny na półwyspie Synaj

Pałac Peleș – pałac w miejscowości Sinaia, w dolinie potoku Peles, u podnóży gór Buceugi. Dawna rezydencja letnia królów Rumunii, obecnie muzeum.