Sezon rowerowy rozpoczęty

Sezon rowerowy rozpoczęty

Wycieczką do Zielonej rozpoczęliśmy sezon rowerowy w tym roku.

zobacz galerię

Brytyjski pisarz Herbert Wells o jeździe na rowerze powiedział niegdyś tak: ,,Za każdym razem, gdy widzę dorosłego na rowerze, nie martwię się o przyszłość ludzkości”. Ta aktywność wiąże się bowiem nie tylko z przyjemnym podmuchem wiatru we włosach, ale również szeregiem korzyści fizycznych i psychicznych. Polecamy ją seniorom i doradzamy, jak osoby starsze mogą bezpiecznie zacząć jeździć na rowerze.

Jazda na rowerze determinuje wzrost tętna, dzięki czemu usprawnia pracę układu krążenia, ponieważ podczas wysiłku krew szybciej przepływa przez naczynia. To z kolei chroni organizm przed zakrzepami i miażdżycą, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Poruszając się jednośladem, senior może również liczyć na poprawę wydolności, czyli zdolności organizmu do uprawiania aktywności fizycznej bez męczenia się.

Jazda na rowerze po 60-tce wpływa również na produkcję  mazi stawowej w stawach kolanowych i biodrowych, która odpowiada za płynny i bezbolesny ruch między kośćmi. Aktywność ta wzmacnia też mięśnie łydek, ud oraz pośladków i angażuje głębokie mięśnie brzucha. Dostateczna siła tych ostatnich zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa, ponieważ stabilizują one odcinek lędźwiowy.

W niektórych przypadkach jazda na rowerze jest wręcz zalecana jako element rehabilitacji lub profilaktyki.  Np. osoby starsze ze zwyrodnieniami, nadwagą, podwyższonym cholesterolem czy bólem stawów kończyn dolnych zdecydowanie mogą wziąć pod uwagę podjęcie tej aktywności fizycznej. Pomoże ona również w likwidacji skutków siedzącego trybu życia, który objawia się sztywnością oraz bólami stawów i mięśni.

ZAPRASZAMY NA NASTĘPNE WYCIECZKI