Edukacja ekologiczna dla seniorów – Delta Dunaju

Edukacja ekologiczna dla seniorów – Delta Dunaju

Delta Dunaju położona w Rumunii i na Ukrainie, druga pod względem wielkości europejska delta, w niewielkim stopniu przeobrażona w wyniku działalności człowieka. Ma ona powierzchnię 3446 km².

Koło miejscowości Tulcza Dunaj dzieli się na 3 ramiona przed ujściem do Morza Czarnego. Pomiędzy nimi i obok nich istnieje wiele innych kanałów wodnych, które dzielą deltę na setki i tysiące wysp, wysepek, piaszczystych wydm, obszary trzcin, bagien i podmokłych lasów, z których wiele jest corocznie zalewanych wiosną i jesienią. Liczne są jeziora i inne obszary otwartej wody, na których spotkać można wyspy pływające, zwane plauri. Uformowane z niesionych wodą pni drzewnych, butwiejących trzcin i in. z same czasem pokrywają się trzcinowiskiem, krzewami, a nawet mniejszymi drzewami.

Dostęp do wielu osad i wsi w Delcie Dunaju jest możliwy wyłącznie drogą wodną.

W delcie rośnie ponad 1200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, a także 85 gatunków ryb słodkowodnych, które żyją w licznych jeziorach i bagnach. Delta Dunaju została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. Obszary ochrony ścisłej zajmują ok. 2733 km². Na tym terenie miliony ptaków przylatujące z odległych terenów naszej planety (Europa, Azja, Afryka, Morze Śródziemne) mają tu tereny lęgowe. W uroczyskach leśnych występują wilki, dziki, sarny i szereg gatunków drobniejszych ssaków.

Wyprawę po delcie Dunaju rozpoczęliśmy w Tulczy. Niedużą motorową łodzią odbyliśmy kilkugodzinną wycieczkę kanałami delty podziwiając dziką przyrodę i liczne gatunki ptaków. Po zakończonej wycieczce mogliśmy utrwalić wrażenia zwiedzając  bardzo interesujące muzeum w Tulczy poświęcone delcie Dunaju.

 

Zobacz galerię zdjęć