Edukacja ekologiczna dla seniorów – czwarty dzień

Edukacja ekologiczna dla seniorów – czwarty dzień

Czwarty dzień pobytu gości z Rumuni wypełniły: wizyta w Urzędzie Miejskim, w Szkole Podstawowej w Woźnikach oraz spotkanie przy ognisku.

W Urzędzie Miejskim w Woźnikach goście zostali przyjęci przez Burmistrza Michała Aloszkę, oraz zapoznali się z prezentacją w języku angielskim na temat gminy Woźniki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woźnikach zaprosili gości na apel z okazji Dnia Ziemi. Apel przygotowany został w języku angielskim.

Następnie goście zostali zaproszenie przez słuchaczy UTW na wspólne zajęcia języka angielskiego.

Dzień zakończył się spotkaniem przy ognisku, gdzie odbyły się kolejne warsztaty ekologiczne tym razem tematem była budowa domku dla owadów. Nie zabrakło też wspólnych śpiewów i tańców przy muzyce polskiej i rumuńskiej.

Zobacz galerię zdjęć.

Domki i hotele dla owadów

Domki dla owadów, zwane również hotelami, pojawiły się jako odpowiedź w związku z alarmującymi wiadomościami na temat masowego ginięcia pszczół i innych owadów zapylających kwiaty.

Czym jest domek dla owadów?

Domek dla owoadów, to imitacja naturalnego siedliska owadów, struktura składająca się z różnych materiałów naturalnych i pochodzących z recyklingu, gdzie owady mogą bezpiecznie gniazdować i przeżyć zimę, będąc zahibernowanymi wewnątrz budowli.

Dla pszczół najlepsze będą puste w środku tyczki bambusowe, chrząszcze chętniej zaś zasiedlą drewniany pień z wydrążonymi otworami. Biedronki i mniejsze owady z pewnością wybiorą słomiane wiązki lub gałązki sosnowe, a złotooki – pęczki suszonej trawy lub wielowarstwowej tektury. Do budowy domku można również użyć szyszek.

Hotel powinien być jak najbardziej zróżnicowany, wtedy będziemy mieć pewność, że zadomowi się w nim wiele różnych populacji owadów, dzięki czemu osiągniemy większą bioróżnorodność w ogrodzie.

Gdzie postawić domek dla owadów?

Domek dla owadów powinien stanąć w zacisznym miejscu osłoniętym przed silnym wiatrem, najlepiej pod dachem lub w ogrodzie.

Owady są ważną i fascynującą częścią dzikiej przyrody. Jeśli mają warunki, tworzą własne domy. W przestrzeni miejskiej i w ogrodach nie zawsze jednak znajdzie się dla nich odpowiedni zakątek. Właśnie dlatego należy postawić im hotele i domki.