Edukacja ekologiczna dla seniorów – czwarty dzień w Rumunii

Edukacja ekologiczna dla seniorów – czwarty dzień w Rumunii

Czwartego dnia wizyty zapoznaliśmy się z systemem segregacji śmieci w Brailii. Zwiedziliśmy zakład segregacji odpadów, gdzie odbywa się przywóz, sortowanie odpadów na odpowiednie grupy, a na końcu zagęszczanie. Posegregowane i zagęszczone odpady wywożone są do firm zajmujących się procesem recyklingu.

Ciekawostki ekologiczne

  • Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny.
  • Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypisko w całej Polsce trafi rocznie 10 tys. ton szkła.
  • Zużyte pieluchy jednorazowe zajmują aż 4% zawartości wszystkich wysypisk.
  • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy.
  • Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu)

Następnie zwiedziliśmy zakład zajmujący się produkcją forniru. Firma eksportuje swoje wyroby do wielu krajów europejskich w tym do Polski.

W miejscowości Muchea zwiedziliśmy urządzony przez mieszkańców skansen wsi rumuńskiej a następnie wozem z zaprzęgiem konnym udaliśmy się do wsi Silistea.

W Silisteii podziwialiśmy kunszt młodzieżowego zespołu folklorystycznego Ansamblul Folcloric SPICUL.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia był udział w zajęciach gospodarzy wizyty. W miejskim parku w Brailli uczestniczyliśmy w warsztatach grupy tanecznej oraz w rozgrywkach boule.

 

Zobacz galerię zdjęć