W ostatnim dniu wizyty goście z Rumuni zwiedzili Skansen Kowalski w Woźnikach. Zaprosił ich tam Piotr Farbowski założyciel Stowarzyszenia Miłośników Kowalstwa im. Walentego Roździeńskiego i pomysłodawca stworzenia skansenu. Zarówno Skansen Kowalski w Woźnikach, jak i tworzone w jego pracowni Kofar upcyklingowe biokominki otrzymały certyfikat „Marka Lokalna”.
Na zakończenie wizyty goście otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w pierwszej mobilności w projekcie.
Upcykling to wyższa forma recyklingu. Oba pojęcia odnoszą się do ponownego przetwarzania odpadów. Jednak w przypadku upcyklingu powstają produkty o wyższej wartości niż pojedyncze materiały użyte do stworzenia danej rzeczy. Najlepiej zobrazuje to przykład modnych ostatnimi czasy mebli z palet. Założeniem upcyklingu jest nadanie używanym przedmiotom nowych funkcji i innych form, a tym samym – podniesienie ich wartości.
Nadrzędnym celem takiego działania jest zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz powstających odpadów. Zamiast wyrzucać, można przerabiać, zmieniać, stwarzać na nowo. Upcykling to idea, która – z uwagi na dbałość o środowisko – propaguje pracę rąk własnych, ograniczając do minimum zużycie energii elektrycznej i gazu.
W imieniu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Woźnikach dziękujemy: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woźnikach pani Liliannie Lakomy-Brząkale za udostępnienie pomieszczeń szkoły, Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach pani Jadwidze Fabiańczyk za udostępnienie miejsca na ognisko; sponsorom: Zakładowi Masarskiemu Więcek z Psar, Fermie Drobiu Pliczko, Cukierni Stokrotka, Burmistrzowi Woźnik panu Michałowi Aloszce za przyjęcie naszych gości w Urzędzie Miejskim, panu Piotrowi Farbowskiemu za przyjęcie nas w Skansenie Kowalstwa. Dziękujemy również serdecznie uczniom Szkoły Podstawowej w Woźnikach, którzy wspaniale zaprezentowali się w apelu poświęconym ratowaniu Ziemi a przygotowani zostali przez panie Marzenę Imiołczyk i Darię Płaszczymąkę.
Zarząd UTW dziękuje wszystkim członkom UTW, którzy w choć najdrobniejszy sposób przyczynili się do uświetnienia wizyty rumuńskich partnerów w naszej organizacji. Przywożącym i odwożącym gości do miejsca zakwaterowania, przygotowującym poczęstunki oraz towarzyszącym podczas wyjazdów i zajęć.