Edukacja ekologiczna dla seniorów – zwiedzanie gminy

Edukacja ekologiczna dla seniorów – zwiedzanie gminy

W pierwszym dniu drugiej mobilności gości z Rumunii zwiedziliśmy oczyszczalnię ścieków w Psarach.

Oczyszczalnia została zmodernizowana ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja związana była w głównej mierze z koniecznością zwiększenia przepustowości oczyszczalni z obecnej średniodobowej 200 m3/d do 400 m3/d. Zwiększenie przepustowości oczyszczalni pozwoli na wybudowanie kanalizacji w kolejnych sołectwach i docelowo sprowadzenie wszystkich ścieków powstających w aglomeracji Woźniki–Psary do komunalnej oczyszczalni ścieków w Psarach.

Goście zwiedzili niedawno ukończone inwestycje gminne: zmodernizowane boisko w Psarach oraz halę sportową przy Szkole Podstawowej w Lubszy. Zwiedzili też wzniesiony w II połowie XIV wieku kościół Świętego Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy.

W drugiej części dnia odbyły się warsztaty ekologiczne. Uczestnicy warsztatów wykonali ekologiczne świece z wosku sojowego, pachnące zawieszki do szaf z wosku sojowego i ziół oraz maść nagietkową.

Podczas pieszego spaceru po Woźnikach goście zwiedzili punkt widokowy na Coglowej Górze, gdzie oprócz panoramy Woźnik podziwiali występujący w tym miejscu endemit dziewięćsił bezłodygowy. Następnie zwiedzili obiekty sportowe przy szkole podstawowej w Woźnikach oraz wzgórze Florianek i Pomnik ku czci poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 w Woźnikach.

 

 

Zobacz galerię zdjęć