Edukacja ekologiczna dla seniorów – Parku Przyrody Mica a Braila Reservoir

Edukacja ekologiczna dla seniorów – Parku Przyrody Mica a Braila Reservoir

W następnym dniu wizyty zwiedziliśmy nowoczesną fabrykę mebli, w której z płyt wiórowych wycinane są elementy  i składane gotowe meble  szpitalne i biurowe.

W procesie produkcji płyt wiórowych wykorzystuje się drewno w 100 proc. pochodzące z recyklingu. Najpierw stare meble, palety, drewniane opakowania czy odpady tartaczne są zbierane i dostarczane do fabryki, gdzie są oczyszczane z elementów metalowych, które trafiają na złom. Materiał drzewny, który nie nadaje się do produkcji płyty jest oddzielany i jako biomasa zasila zakład produkcyjny. Z pozostałej masy drzewnej z recyklingu powstaje natomiast pełnoprawna płyta wiórowa.

W drugiej części dnia uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych na pokładzie statku muzeum gdzie eksponowane są elementy flory i fauny Parku Przyrody Mica a Braila Reservoir.

Park Przyrodniczy Balta Mică a Brăilei to obszar chroniony, który znajduje się w Rumunii, w okręgu Brăila, na terytorium administracyjnym gmin Berteștii de Jos, Chiscani, Gropeni, Mărașu i Stăncuța. Zznajduje się w południowo-wschodniej Rumunii i zajmuje odcinek dolnego Dunaju o długości 62 km. Jest to teren podmokły o znaczeniu międzynarodowym (ogłoszony w czerwcu 2001 r.), który od 2008 r. otrzymał status obszaru Natura 2000 zarówno jako obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, jak i specjalny obszar ochrony awifauny.

 

Zobacz galerię zdjęć