Śpiewać każdy może

Śpiewać każdy może

Rozpoczęły się warsztaty “śpiewamy po śląsku z Panią Nutką”

Zobacz galerię zdjęć

„Neurobiologia śpiewu pokazuje, że kiedy śpiewamy, nasze neuroprzekaźniki łączą się na nowe i różne sposoby. Aktywizuje się wtedy prawy płat skroniowy naszego mózgu, uwalniając endorfiny, które czynią nas mądrzejszymi, zdrowszymi, szczęśliwszymi i bardziej kreatywnymi. Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi, efekt ten jest znacznie wzmocniony.”

Nauka potwierdza siłę śpiewu. Śpiewanie jest naprawdę zdrowe, a najnowsze badania sugerują, że śpiew w grupie jest najbardziej transformacyjny, ożywczy i podnoszący na duchu ze wszystkich. Dobre uczucia, które czerpiemy ze śpiewania w grupie, są rodzajem ewolucyjnej nagrody za podjętą przez nas i zgodną współpracę. Badania sugerują, że wspólne tworzenie muzyki ewoluowało jako narzędzie życia społecznego. Grupy i plemiona śpiewały i tańczyły razem, co pozwalało budować wspólnotę i lojalność, przekazywać istotne informacje oraz skutecznie odpierać wrogów.

Wspólne śpiewanie harmonizuje bicie serca

Do niedawna nie rozumiano, że śpiewanie w grupie wyzwala uwalnianie jednocześnie serotoniny i oksytocyny, a nawet synchronizuje bicie naszych serc. Śpiew grupowy dosłownie zachęcał społeczność do podejścia „jeden jaskiniowiec za wszystkich…” Ci, którzy śpiewali razem, byli mocno zżyci i wspólnie dali radę przetrwać. W swojej książce Imperfect Harmony: Finding Happiness Singing with Others, Stacy Horn nazywa śpiewanie: “Naparem z doskonałego środka uspokajającego – takiego, który jednocześnie koi nerwy i podnosi na duchu.”

Śpiewanie czyni cię szczęśliwym

Przez ponad dekadę naukowcy ciężko pracowali nad znalezieniem wyjaśnienia, tłumaczącego dlaczego śpiew ma tak uspokajający, ale jednocześnie energetyzujący wpływ na ludzi. Liczne badania pokazują, że śpiew uwalnia endorfiny i oksytocynę – które z kolei łagodzą niepokój i stres i są silnie powiązane z poczuciem zaufania i poczucia jedności.

Śpiew pomaga ludziom cierpiącym na depresję, zmniejszając poczucie samotności i pozostawiając ich zrelaksowanych, szczęśliwych i zjednoczonych. Co więcej, korzyści płynących z regularnego śpiewania można zebrać znacznie więcej. Ludzie regularnie śpiewający mają obniżony poziom kortyzolu, co wskazuje na występowanie mniejszego poziomu stresu.

Dlatego śpiewajcie razem z NAMI a najlepiej po śląsku i z Panią Nutką

Projekt Warsztaty wokalne – śpiewamy po śląsku z Panią Nutką

finansowany jest ze środków Gminy Woźniki